Sieť TN-S

Sieť TN-S (Terra-Neutra-Separate) je typ systému uzemňovania v elektrických inštaláciách. Tento systém uzemňovania je charakterizovaný tým, že uzemňovací vodič (PE - Protective Earth) a neutrálny vodič (N) sú oddelené a používajú sa samostatné vodiče pre uzemňovanie a neutralizáciu prúdu v celej elektrickej distribučnej sieti.

V sieťach TN-S je uzemňovací vodič (PE) a neutrálny vodič (N) navrhnuté tak, aby boli samostatné vodiče. Uzemňovací vodič slúži na uzemnenie elektrických zariadení a zabezpečuje ochranu pred elektrickým úrazom. Neutrálny vodič je určený pre návrat prúdu z elektrických spotrebičov do elektrickej distribučnej siete.

TN-S systém uzemňovania je považovaný za bezpečnejší systém v porovnaní s systémom TN-C (Terra-Neutra-Combined), pretože oddelené uzemňovacie a neutrálny vodiče zvyšujú ochranu pred elektrickými úrazmi a zlepšujú spoľahlivosť elektrickej siete.

V súčasnosti sa TN-S systém uzemňovania používa vo väčšine moderných elektrických inštalácií a je v súlade s bezpečnostnými normami a predpismi, ktoré zabezpečujú bezpečné fungovanie elektrických sietí.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz