Svetelný tok

Svetelný tok je fyzikálna veličina, ktorá meria množstvo svetla vyžarovaného svietidlom alebo iným svetelným zdrojom vo všetkých smeroch. Táto veličina sa meria v lumenoch (lm) a používa sa na kvantifikáciu jasu alebo svietivosti svetelných zariadení.

Konkrétne, svetelný tok je definovaný ako celkový počet lúmenov vyžarovaných z jedného svietidla v jednom smere. Môže sa líšiť medzi rôznymi typmi svetelných zdrojov a svietidiel. Čím väčší je svetelný tok, tým viac svetla je vyžarovaného, a teda svietidlo bude jasnejšie.

Svetelný tok je dôležitým faktorom pri výbere svetelných zariadení pre rôzne aplikácie. Pri výbere žiaroviek, LED žiaroviek, svietidiel alebo reflektorov sa často uvádza hodnota svetelného toku, aby spotrebiteľ mohol porovnávať jas rôznych produktov. Pre interiérové osvetlenie by sa mohlo vyžadovať väčší svetelný tok pre dostatočnú jasnosť miestnosti, zatiaľ čo vonkajšie osvetlenie alebo osvetlenie verejných priestranstiev môže vyžadovať ešte väčší svetelný tok na zabezpečenie bezpečnosti a viditeľnosti.

Je dôležité poznamenať, že svetelný tok nezohľadňuje rozloženie svetla voči rôznym smerom. Pre komplexnejšie hodnotenie svetelného výkonu sa používajú ďalšie veličiny, ako je svetelný výkon (luminancia), ktorý berie do úvahy rozloženie svetla v priestore a jeho efekt na vnímaný jas.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz