Uhol vyžarovania

Uhol vyžarovania je dôležitým parametrov pre svietidlá a svetelné zdroje. Tento uhol udáva, do akej miery svetelný zdroj vyžaruje svetlo v rôznych smeroch. Rozsah a charakteristika tohto uhla môžu ovplyvniť rozloženie svetelného toku a dosah svietidla alebo svetelného zariadenia. Tu sú niektoré dôležité pojmy týkajúce sa uhla vyžarovania:

  1. Šírka lúča (Beam Width): Šírka lúča označuje, do akej miery svetelný zdroj vyžaruje svetlo v určitom smere. Môže ísť o úzky lúč, aký majú napríklad reflektorové svetlá, alebo široký lúč, ako pri niektorých difúznych svetelných zdrojoch. Šírka lúča sa meria v stupňoch.

  2. Symetria lúča: Niektoré svetelné zdroje majú symetrický lúč, čo znamená, že svetlo je vyžarované rovnomerne všetkými smermi od stredovej osi svetelného zdroja. Iné zdroje môžu mať nesymetrický lúč, kde je svetlo vyžarované viac do jednej strany ako do druhej.

  3. Lúčový uhol (Beam Angle): Lúčový uhol je konkrétny uhol, pod ktorým je svetlo vyžarované. Tento parameter môže byť dôležitý pre svetlá, ktoré sú určené na osvetlenie konkrétnej oblasti alebo objektu. Pri nastaviteľných svetelných zariadeniach sa tento uhol môže meniť.

  4. Rozptylový uhol (Diffuse Angle): Rozptylový uhol sa týka svetelných zdrojov, ktoré majú difúzny lúč, čo znamená, že svetlo je rovnomerne rozptýlené v rôznych smeroch. Tento uhel môže byť dôležitý pre svetlá určené na vytvorenie rovnomerného osvetlenia v miestnosti.

  5. Asymetrický lúč: Niektoré svietidlá môžu mať lúč s asymetrickým rozložením svetelného toku. Toto je často využívané v osvetlení verejných priestorov alebo ulíc, kde je potrebné svietiť viac do jednej strany, napríklad pozdĺž chodníka.

Pri výbere svietidiel a svetelných zdrojov je dôležité zvážiť ich uhly vyžarovania a zvoliť takové, ktoré budú vyhovovať konkrétnym potrebám osvetlenia v danej aplikácii. Uhly vyžarovania ovplyvňujú, ako bude svetlo rozložené a ako dobre bude osvetľovať daný priestor alebo objekt.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz