Čo je teplota farby svetla?

Teplota farby svetla: Hlbší pohľad

Svetlo ovplyvňuje náš každodenný život, a to nielen tým, že nám umožňuje vidieť. Farba a "teplota" svetla môžu ovplyvniť našu náladu, produktivitu a celkové vnímanie priestoru. Poďme sa podrobnejšie pozrieť na tento fascinujúci koncept teploty farby svetla.

Čo je to teplota farby?

Keď hovoríme o teplote farby, nemyslíme tým fyzickú teplotu. Skôr to znamená, aký druh "farebného tónu" svetlo vysiela. Je to spôsob, akým opisujeme spektrálne charakteristiky svetelného zdroja a je vyjadrený v kelvinoch (K).

Rozsah teplôt v kelvinoch:

 • Ultra teplé svetlo (Menej ako 2000 K): Svetlo podobné sviečkam. Vytvára útulnú, romantickú atmosféru.

 • Teplé svetlo (2000-3000 K): Typické pre žiarovky. Ideálne pre obývacie izby, kde chceme vytvoriť pohodlnú atmosféru.

 • Neutrálna svetlosť (3100-4500 K): Podobá sa dennému svetlu. Často sa používa v kuchyniach a kúpeľniach.

 • Studené svetlo (4600-6500 K): Biela až modrá svetlosť. Používa sa často v kanceláriách a štúdiách, kde je potrebná vysoká koncentrácia.

 • Ultra studené svetlo (6500 K a viac): Jasné modré svetlo. Nachádza sa často v niektorých LED diódach alebo špeciálnych osvetleniach pre rastliny.

Príklady farebných teplôt rôznych svetelných zdrojov:

 • Ohnisko alebo Sviečky: 1000-2000 K
 • Žiarovky: 2700-3300 K
 • Halogenové svetlá: 2800-3500 K
 • Biele Fluorescentné: 4000-5000 K
 • Denná Svetlosť: Okolo 5500 K
 • Modré LED: 6000-7500 K

Vnímanie a vplyv teploty farby:

 • Teplé svetlo: Má tendenciu spôsobovať relaxáciu a je ideálne pre miesta odpočinku.

 • Neutrálna svetlosť: Je často považovaná za "najčistejšiu", umožňuje ľuďom vidieť pravdivé farby a je obľúbená v oblastiach, kde je dôležité hodnotenie farieb.

 • Studené svetlo: Môže zvýšiť produktivitu, pretože zvyšuje hladinu bdelosti. Je však dôležité dbať na to, aby bolo použité správne, pretože príliš studené svetlo môže byť pre niektorých ľudí rušivé.

Pri výbere osvetlenia pre váš domov alebo pracovné miesto je dôležité zvážiť teplotu farby svetla. Je to kľúčový faktor, ktorý môže ovplyvniť vaše celkové pohodlie, produktivitu a vnímanie priestoru.

Teplota farby svetla v interiéri a exteriéri: Ako správne využiť teplotu svetla

Po získaní porozumenia teplote farby svetla a jej rôznych hodnotách v kelvinoch je dôležité vedieť, ako tento koncept v praxi využiť. Správne osvetlenie môže meniť atmosféru miestnosti, zdôrazniť architektonické detaily a dokonca ovplyvniť náš denný rytmus. Poďme sa pozrieť na niektoré príklady použitia teplôt farby svetla v interiéri a exteriéri.

V interiéri:

 1. Obývacia izba: Teplé svetlo (2000-3000 K) vytvára útulnú a pohodlnú atmosféru, ideálnu pre relaxáciu po náročnom dni. Teplé lampy alebo stolové lampy s žiarovkami v tomto rozmedzí sú perfektným doplnkom.

 2. Kuchyňa: Neutrálna svetlosť (3100-4500 K) umožňuje jasné a presné videnie, čo je nevyhnutné pri varení. Závesné lampy nad kuchynským pultom sú v tomto prípade ideálne.

 3. Pracovňa alebo štúdio: Studená svetlosť (4600-6500 K) zvyšuje koncentráciu a produktivitu. Svetla s nastaviteľnou teplotou farby sú tu obzvlášť užitočné, umožňujú prispôsobiť svetlo aktuálnej činnosti.

 4. Kúpeľňa: Neutrálna svetlosť je ideálna pre činnosti ako holenie alebo líčenie, pretože zobrazuje farby v ich najpravdivejšom tóne.

 5. Spálňa: Ideálne je použiť teplé až neutrálné osvetlenie.. Často je vhodné mať možnosť nastavenia intenzity a teploty svetla, napríklad pomocou stmievača.

 

V Exteriéri:

 1. Vstupné dvere: Teplé svetlo vytvára pozývavú atmosféru a privíta návštevníkov s prívetivým žiarením.

 2. Záhradné osvetlenie: Teplé svetlo môže zdôrazniť rastliny a kvety, zatiaľ čo studenejšie svetlo môže byť ideálne na osvetlenie chodníkov alebo iných funkčných oblastí.

 3. Bazén alebo jacuzzi: Teplé alebo neutrálna svetlosť môže vytvoriť kľudnú a relaxačnú atmosféru.

 4. Osvetlenie garáže alebo prístupovej cesty: Neutrálna až studená svetlosť poskytuje jasné a efektívne osvetlenie pre tieto oblasti.

 5. Bezpečnostné osvetlenie: Často je studené svetlo, pretože je veľmi viditeľné a efektívne odstrašuje nevítaných návštevníkov.

Vo výbere osvetlenia pre interiér alebo exteriér vášho domova je dôležitá nielen estetika, ale aj funkčnosť. Teplota farby svetla hrá kľúčovú úlohu v tom, ako priestor pôsobí a ako sa v ňom cítime. Myslite na to pri nasledujúcom nákupe osvetlenia alebo pri plánovaní osvetlenia pre váš domov či záhradu.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz