Selektívne oneskorenie - S

Selektívne oneskorenie (označované písmenom "S") v prúdových chráničoch sa týka časového oneskorenia, ktoré je zavedené s cieľom dosiahnuť selektivitu medzi rôznymi úrovňami chránených obvodov. Selektivita znamená, že v prípade skratu alebo preťaženia bude vyústenie (vyseknutie) chrániča v blízkom obvode (blízko poruchy) reagovať rýchlejšie ako chránič v hlavnom obvode. To umožňuje minimalizovať výpadky elektrickej energie a obmedziť poškodenie iba na konkrétnu časť obvodu, kde sa problém vyskytol.

Selektívne oneskorenie v prúdových chráničoch je dôležité pre správnu ochranu elektrických sústav a zariadení, pretože umožňuje, aby chrániče na rôznych úrovniach siete pracovali efektívne a ochraňovali elektrické zariadenia pred poškodením. Toto oneskorenie sa dosahuje pomocou rôznych charakteristík alebo nastavení chrániča.

Napriek tomu, že selektívne oneskorenie prúdových chráničov zabezpečuje, že prúdový chránič v blízkom obvode vyústi rýchlejšie, je dôležité mať na pamäti, že nezabráni úplnému prerušeniu prúdu v hlavnom obvode v prípade vážneho skratu alebo preťaženia. Týmto spôsobom chrániče zabezpečujú, aby problémový obvod bol izolovaný čo najrýchlejšie, čím sa minimalizuje riziko poškodenia a zvyšuje bezpečnosť siete.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz