Sieť TN-C-S

Sieť TN-C-S (Terra-Neutra-Combined-Separate) je typ systému uzemňovania v elektrických inštaláciách, ktorý kombinuje prvky systému TN-C (Terra-Neutra-Combined) a systému TN-S (Terra-Neutra-Separate). Tento systém uzemňovania sa používa s cieľom dosiahnuť kompromis medzi jednoduchosťou inštalácie a bezpečnosťou v elektrických sieťach.

V TN-C-S systéme sú uzemňovací vodič (PE - Protective Earth) a neutrálny vodič (N) oddelené vo väčšine elektrickej distribučnej siete. To znamená, že sa používajú samostatné vodiče pre uzemňovanie a neutralizáciu prúdu. Tým sa minimalizuje riziko elektrického úrazu v prípade poruchy alebo poškodenia vodičov.

V niektorých častiach siete TN-C-S však môže byť uzemňovací vodič (PE) a neutrálny vodič (N) stále spojené do jedného vodiča, podobne ako v systéme TN-C. To môže byť z dôvodu jednoduchšej inštalácie v určitých oblastiach alebo domácnostiach.

TN-C-S je považovaný za bezpečnejší systém uzemňovania v porovnaní so systémom TN-C, pretože oddelené uzemňovacie vodiče zvyšujú ochranu pred elektrickými úrazmi v prípade poruchy. Je dôležité, aby bol TN-C-S systém navrhnutý a inštalovaný podľa platných bezpečnostných noriem a predpisov, aby sa minimalizovalo riziko elektrických nehôd.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz